Nutrition Education Returns $10 For Every $1 Spent

Weight Loss And Leptin Management

Weight Loss And Leptin Management

When the state of New York wanted to know if they were getting any bang out of the taxpayers bucks, they had Cornell University do a cost benefit study of the New York State Expanded Food and Nutrition Education Program (EFNEP).

The researchers collected data after a pre and post evaluation on 5,730 low income adults who had completed the program of six course sessions. The cost of the program was $892 per graduate.

The bottom line: after costs of the program and the costs of avoiding or delaying health care and the costs associated lost productivity, are measured against extended quality of life years (fewer health issues), the return for every dollar spent on nutritional education returned $9.58.

That’s what we’re talking about when we’re talking about playing the “Is It Healthy?” Game. 5,730 New Yorkers played for six sessions and mastered the behaviors that impacted their quality of life to the estimated tune of $49 million. That’s a dividend for all of us. I’ll take that return any day all day long. How about you?

Superfoods cover image

Play The Is It Healthy Game!

Read Nutrition News

Making Healthy Choices Easier Than You Think

You have Successfully Subscribed!